Skip to content

36 Mullarkey DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 13, 2004

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0136
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionA/2267/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,267
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
44%
Improvement Value:$341,000
56%
Total Assessment$606,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,141+1.9%
2024$15,845+5.6%
2023$15,004+1.6%
2022$14,763+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,267DeedBook 6104, Page 59

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5386, Page 213

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4985, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1987