Skip to content

82 Sullivan DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0157
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionC/2166/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,255
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
44%
Improvement Value:$337,200
56%
Total Assessment$602,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,321+1.9%
2024$15,040+5.6%
2023$14,242+1.6%
2022$14,013+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,500
DeedBook 5946, Page 45

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5043, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1987