Skip to content

90 Sullivan DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Dec 3, 2013

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0160
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionB/2002/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,002
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
46%
Improvement Value:$311,000
54%
Total Assessment$576,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,195+1.9%
2024$14,916+5.6%
2023$14,124+1.6%
2022$13,897+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

To:

Sq Ft2,002DeedBook 12472, Page 4343

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 5610, Page 688

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5323, Page 604

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5132, Page 345

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5132, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1987