Skip to content

73 Sullivan DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2026

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0170
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionD/2080/2G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,080
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
43%
Improvement Value:$346,300
57%
Total Assessment$611,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,394+1.9%
2024$16,093+5.6%
2023$15,239+1.6%
2022$14,994+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$817,000

To:

Sq Ft2,080DeedBook 20240, Page 30760

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,080DeedBook 20220, Page 15428Recorded2/17/2022

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 12461, Page 9134Recorded10/9/2013

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 12225, Page 1688

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 6088, Page 427

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5101, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1987