Skip to content

7 Marmon TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block176.02
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,520
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,300
51%
Improvement Value:$280,200
49%
Total Assessment$571,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,509+1.9%
2024$13,261+5.6%
2023$12,557+1.6%
2022$12,355+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 20200, Page 41732

Property Sale

Sale
$113,900
DeedBook 5508, Page 748

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5104, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1900