Skip to content

9 Marmon TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1947

Last Sale Price
$324,900
Last Sale Date
Oct 23, 2015

Property Information

Block176.02
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,693
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,300
52%
Improvement Value:$269,100
48%
Total Assessment$560,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,167+1.9%
2024$12,925+5.6%
2023$12,239+1.6%
2022$12,042+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$324,900

To:

Sq Ft1,781DeedBook 20150, Page 88120

Property Built

Built

Year Built: 1947