Skip to content

11 Marmon TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block176.02
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class45
Description1.5SF2G
Dwellings2
ZoningR-6
Sq Footage1,344
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,300
53%
Improvement Value:$257,000
47%
Total Assessment$548,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,642+1.9%
2024$12,410+5.6%
2023$11,751+1.6%
2022$11,563+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 20230, Page 29132

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,344DeedBook 20190, Page 72070Recorded8/2/2019

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5681, Page 763

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4899, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1930