Skip to content

4 Oak TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$311,500
Last Sale Date
Sep 23, 2013

Property Information

Block176.03
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/B
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,895
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,900
48%
Improvement Value:$294,400
52%
Total Assessment$566,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,806+1.9%
2024$12,571+5.6%
2023$11,904+1.6%
2022$11,712+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$311,500

To:

Sq Ft1,895DeedBook 12466, Page 1674

Property Built

Built

Year Built: 1925