Skip to content

457-9 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Date
Apr 20, 2004

Property Information

Block176.03
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class10
Description2SCS
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage13,140
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$428,600
19%
Improvement Value:$1,884,400
81%
Total Assessment$2,313,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$70,260+1.9%
2024$68,970+5.6%
2023$65,310-24.2%
2022$86,130+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940