Skip to content

2 Oak TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 15, 1987

Property Information

Block176.03
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,302
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,100
54%
Improvement Value:$230,300
46%
Total Assessment$497,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+1.9%
2024$11,495+5.6%
2023$10,885+1.6%
2022$10,710+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,302DeedBook 4983, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1930