Skip to content

9 Greenwood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 20, 1987

Property Information

Block176.05
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,403
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,700
42%
Improvement Value:$391,500
58%
Total Assessment$677,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,553+1.9%
2024$16,249+5.6%
2023$15,387+1.6%
2022$15,140+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,403DeedBook 5001, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1940