Skip to content

5 Greenwood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Aug 12, 2012

Property Information

Block176.05
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,925
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$261,700
49%
Improvement Value:$268,600
51%
Total Assessment$530,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,101+1.9%
2024$10,897+5.6%
2023$10,319+1.6%
2022$10,153+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

To:

Sq Ft1,925DeedBook 12388, Page 6065

Property Built

Built

Year Built: 1958