Skip to content

20 Haller RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1969

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 16, 2015

Property Information

Block176.05
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,523
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,500
43%
Improvement Value:$370,400
57%
Total Assessment$649,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,926+1.9%
2024$15,633+5.6%
2023$14,804+1.6%
2022$14,566+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,139DeedBook 12546, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1969