Skip to content

59 Greenwood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1942

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 31, 1987

Property Information

Block176.06
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR06
Sq Footage1,512
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,000
49%
Improvement Value:$283,800
51%
Total Assessment$555,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,518+1.9%
2024$13,270+5.6%
2023$12,566+1.6%
2022$12,364+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 4997, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1942