Skip to content

14 Edgemont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1939

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block176.06
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,539
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,100
51%
Improvement Value:$279,000
49%
Total Assessment$564,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,385+1.9%
2024$14,120+5.6%
2023$13,371+1.6%
2022$13,156+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,539DeedBook 20210, Page 84452

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,539DeedBook 20180, Page 70990Recorded8/15/2018

Property Sale

Sale
$344,550
DeedBook 12237, Page 2906

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5629, Page 264

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5114, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1939