Skip to content

28 Marmon TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Dec 28, 1984

Property Information

Block176.07
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,887
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,600
48%
Improvement Value:$329,000
52%
Total Assessment$632,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,057+1.9%
2024$15,762+5.6%
2023$14,926+1.6%
2022$14,686+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,887DeedBook 4862, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1955