Skip to content

32 Marmon TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1936

Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block176.07
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR05
Sq Footage1,413
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,600
51%
Improvement Value:$296,900
49%
Total Assessment$601,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,616+1.9%
2024$13,366+5.6%
2023$12,657+1.6%
2022$12,454+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 20170, Page 60685Recorded7/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1936