Skip to content

9 Oak TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block176.07
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,840
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
49%
Improvement Value:$310,600
51%
Total Assessment$610,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,263+1.9%
2024$14,001+5.6%
2023$13,258+1.6%
2022$13,045+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927