Skip to content

681 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Oct 11, 2017

Property Information

Block176.07
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,401
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,200
52%
Improvement Value:$258,600
48%
Total Assessment$533,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,277+1.9%
2024$10,088+5.6%
2023$9,553+1.6%
2022$9,399+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft1,476DeedBook 20170, Page 94232

Property Sale

Sale
$231,900
DeedBook 5901, Page 218

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5007, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1950