Skip to content

7 Marie TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block176.09
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,208
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
50%
Improvement Value:$315,100
50%
Total Assessment$630,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,926+1.9%
2024$15,633+5.6%
2023$14,804+1.6%
2022$14,566+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957