Skip to content

23 Crestwood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block176.10
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,648
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,600
43%
Improvement Value:$398,400
57%
Total Assessment$699,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,141+1.9%
2024$15,845+5.6%
2023$15,004+1.6%
2022$14,763+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959