Skip to content

27 Crestwood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Nov 29, 1993

Property Information

Block176.10
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
DescriptionS/8/2684/3BM
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,940
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,600
40%
Improvement Value:$458,800
60%
Total Assessment$759,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,115+1.9%
2024$16,801+5.6%
2023$15,910+1.6%
2022$15,654+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

To:

Sq Ft2,940DeedBook 5289, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1957