Skip to content

672 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block176.12
Lot12.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,367
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$246,400
48%
Improvement Value:$263,300
52%
Total Assessment$509,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,881+1.9%
2024$10,681+7.5%
2023$9,936+1.6%
2022$9,776+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft1,367DeedBook 20250, Page 358

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,367DeedBook 20230, Page 8626Recorded2/9/2023

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,367DeedBook 20220, Page 80077Recorded8/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1932