Skip to content

682 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1992

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 29, 2006

Property Information

Block176.12
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,303
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,200
41%
Improvement Value:$375,700
59%
Total Assessment$638,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,268+1.9%
2024$17,932+5.6%
2023$16,981+1.6%
2022$16,708+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,303DeedBook 6357, Page 463

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 5723, Page 402

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5333, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5080, Page 345