Skip to content

688 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1992

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 1, 1993

Property Information

Block176.12
Lot16.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,028
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,500
43%
Improvement Value:$359,600
57%
Total Assessment$632,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,394+1.9%
2024$16,093+5.6%
2023$15,239-2.5%
2022$15,637+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,028DeedBook 5277, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1992