Skip to content

69 Stanford AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2008

Property Information

Block176.13
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,745
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$358,300
40%
Improvement Value:$534,600
60%
Total Assessment$892,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,888+1.9%
2024$23,450+5.6%
2023$22,205+1.6%
2022$21,848+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970