Skip to content

17 Dale DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block176.15
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,872
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,200
43%
Improvement Value:$363,000
57%
Total Assessment$639,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,844+1.9%
2024$14,571+5.6%
2023$13,798+1.6%
2022$13,576+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 20211, Page 16037

Property Sale

Sale
$371,000

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 20180, Page 84321Recorded9/28/2018

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 6135, Page 149

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5551, Page 677

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5031, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1951