Skip to content

13 Dale DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block176.15
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,672
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,800
46%
Improvement Value:$332,900
54%
Total Assessment$616,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,211+1.9%
2024$13,950+5.6%
2023$13,210+1.6%
2022$12,998+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,672DeedBook 20170, Page 76774

Property Built

Built

Year Built: 1950