Skip to content

11 Dale DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jan 3, 2017

Property Information

Block176.15
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,417
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,000
39%
Improvement Value:$449,200
61%
Total Assessment$735,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,242+1.9%
2024$16,925+5.6%
2023$16,027+1.6%
2022$15,769+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft2,417DeedBook 20170, Page 2098

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12416, Page 7417

Property Built

Built

Year Built: 1955