Skip to content

15 Whitman StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 4, 2006

Property Information

Block176.16
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,800
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,800
47%
Improvement Value:$324,400
53%
Total Assessment$608,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,633+1.9%
2024$16,328+5.6%
2023$15,461+1.6%
2022$15,212+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6374, Page 873

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6102, Page 389

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5416, Page 506

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5213, Page 902

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4865, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1952