Skip to content

11 Whitman StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 25, 2006

Property Information

Block176.16
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,900
56%
Improvement Value:$218,800
44%
Total Assessment$502,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,932+1.9%
2024$10,732+5.6%
2023$10,162+1.6%
2022$9,999+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6385, Page 921

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5158, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1953