Skip to content

9 Whitman StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block176.16
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,460
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
52%
Improvement Value:$244,500
48%
Total Assessment$509,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,029+1.9%
2024$11,808+5.6%
2023$11,181+1.6%
2022$11,001+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5437, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1941