Skip to content

5 Whitman StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1947

Owner
---
Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Dec 4, 2025

Property Information

Block176.16
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
DescriptionR/1BM
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,680
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$268,500
46%
Improvement Value:$318,000
54%
Total Assessment$586,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,359+1.9%
2024$13,114+5.6%
2023$12,418+1.6%
2022$12,218-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft1,680DeedBook 20260, Page 10251Recorded2/17/2026

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 20221, Page 7540

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,680DeedBook 20210, Page 26576Recorded3/5/2021

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5575, Page 138

Property Sale

Sale
$173,600
DeedBook 5310, Page 873

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5088, Page 859

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4895, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1947