Skip to content

34 Stanford AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1942

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block176.16
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,956
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,500
44%
Improvement Value:$346,000
56%
Total Assessment$614,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,748+1.9%
2024$13,495+5.6%
2023$12,779+1.6%
2022$12,574+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,973DeedBook 20190, Page 65994

Property Sale

Sale
$293,500

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 12480, Page 9071Recorded2/3/2014

Property Sale

Sale
$409,900
DeedBook 6190, Page 5

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5992, Page 749

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5266, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1942