Skip to content

25 Swayze StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block176.17
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage3,348
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$284,600
33%
Improvement Value:$566,700
67%
Total Assessment$851,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,628+1.9%
2024$18,286+5.6%
2023$17,316+1.6%
2022$17,037+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 5499, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1930