Skip to content

19-21 Swayze StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block176.17
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,646
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$284,300
38%
Improvement Value:$472,500
62%
Total Assessment$756,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,804+1.9%
2024$21,404+5.6%
2023$20,268+1.6%
2022$19,942+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 4983, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1987