Skip to content

11 Swayze StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block176.17
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage3,951
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,900
29%
Improvement Value:$697,200
71%
Total Assessment$981,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,603+1.9%
2024$23,169+5.6%
2023$21,940+1.6%
2022$21,587+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948