Skip to content

14 Swayze StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1942

Last Sale Price
$452,500
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block176.18
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,478
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
49%
Improvement Value:$277,100
51%
Total Assessment$542,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,260+1.9%
2024$13,017+5.6%
2023$12,326+1.6%
2022$12,128+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$452,500

To:

Sq Ft1,478DeedBook 20210, Page 84404

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5376, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1942