Skip to content

30 Swayze StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block176.18
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,375
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,400
40%
Improvement Value:$434,400
60%
Total Assessment$723,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,258+1.9%
2024$15,960+5.6%
2023$15,113+1.6%
2022$14,870+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,375DeedBook 20230, Page 683

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4812, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1951