Skip to content

10 Pitney StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1941

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Feb 17, 2000

Property Information

Block176.19
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,155
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
51%
Improvement Value:$254,000
49%
Total Assessment$519,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,593+1.9%
2024$11,380+5.6%
2023$10,776+1.6%
2022$10,603+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

To:

Sq Ft1,155DeedBook 5678, Page 551

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5336, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1941