Skip to content

704 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2010

Property Information

Block176.20
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SS1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,328
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,700
47%
Improvement Value:$298,400
53%
Total Assessment$564,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,211+1.9%
2024$11,987+5.6%
2023$11,351+1.6%
2022$11,168+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945