Skip to content

702 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block176.20
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,358
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,700
48%
Improvement Value:$283,600
52%
Total Assessment$549,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+1.9%
2024$11,495+5.6%
2023$10,885-6.0%
2022$11,575+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,358DeedBook 20210, Page 8581

Property Built

Built

Year Built: 1948