Skip to content

10 Beechwood TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 15, 2003

Property Information

Block176.20
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,493
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,900
50%
Improvement Value:$283,100
50%
Total Assessment$561,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,342+1.9%
2024$14,079+5.6%
2023$13,332+1.6%
2022$13,118+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,493DeedBook 6026, Page 842

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5567, Page 628

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5055, Page 289

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4929, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1954