Skip to content

9 Edgemont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1941

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 6, 2019

Property Information

Block176.21
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,729
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,500
45%
Improvement Value:$345,400
55%
Total Assessment$627,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,680+1.9%
2024$14,410+9.4%
2023$13,175+1.6%
2022$12,963+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,729DeedBook 20191, Page 18126

Property Sale

Sale
$431,000

From:

To:

Sq Ft1,729DeedBook 20160, Page 70973Recorded8/18/2016

Property Sale

Sale
$368,500

From:

To:

Sq Ft1,729DeedBook 12563, Page 3071Recorded7/7/2015

Property Sale

Sale
$373,800
DeedBook 12143, Page 1632

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5853, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1941