Skip to content

49 Edgemont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block176.22
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,010
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,500
38%
Improvement Value:$496,600
62%
Total Assessment$797,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,844+1.9%
2024$20,461+5.6%
2023$19,375+1.6%
2022$19,064+30.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,010DeedBook 20200, Page 8304

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 4983, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1962