Skip to content

43 Ferris DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block176.23
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,808
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,000
41%
Improvement Value:$488,600
59%
Total Assessment$824,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,268+1.9%
2024$17,932+5.6%
2023$16,981+1.6%
2022$16,708+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960