Skip to content

33 Edgemont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 22, 2005

Property Information

Block176.25
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,740
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,200
47%
Improvement Value:$338,300
53%
Total Assessment$638,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,722+1.9%
2024$14,452+5.6%
2023$13,685+1.6%
2022$13,465+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,740DeedBook 6181, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1957