Skip to content

37 Edgemont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1999

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Aug 21, 2015

Property Information

Block176.25
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings4
ZoningR-4
Sq Footage4,582
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,100
26%
Improvement Value:$954,800
74%
Total Assessment$1,291,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,156+1.9%
2024$41,382+5.6%
2023$39,186+1.6%
2022$38,556+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$930,000

From:

To:

Sq Ft4,582DeedBook 20150, Page 67904Recorded9/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5500, Page 676