Skip to content

814 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Date
May 27, 1993

Property Information

Block177.02
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0124

Building Details

Building Class45
Description1SF2G
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage2,400
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,000
40%
Improvement Value:$464,100
60%
Total Assessment$768,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,652+1.9%
2024$16,346+5.6%
2023$15,478+1.6%
2022$15,230+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953