Skip to content

6 Allsop CourtWest Orange, NJ 07052

Built 2003

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 3, 2025

Property Information

Block177.02
Lot22.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0124

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,613
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$339,600
43%
Improvement Value:$445,400
57%
Total Assessment$785,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,228+1.9%
2024$24,765+5.6%
2023$23,451+1.6%
2022$23,074+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

DeedBook 20250, Page 77979

Property Sale

Sale
$689,000

To:

Sq Ft2,613DeedBook 12024, Page 8515

Property Sale

Sale
$538,466

To:

DeedBook 6008, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 2003